Svetske berze su pale, kada je Venera napravila tranzit na kvadrat Urana i Plutona, 12. – 16. januara, i odmah zatim su porasle na nove maksimume ciklusa. Međutim, zabeležili smo da se veliki preokret nedavno desio u odnosu na minimum od 28. – 31. decembra, koji je bio baš na sredini nedavnog skupa planeta koji je trajao od 13. decembra – 16. januara. Dakle, 30. decembar je bio naš jedini kritični datum preokreta sa tri zvezdice u ovom periodu, a to je bila nedelja. Minimum – i preokret – su se desili tog petka i ponedeljka, pre i posle 30. decembra.
Ipak, mi smo i dalje tokom januara, u periodu od 12. – 16, očekivali neku vrstu reakcije. Na nekim berzama se nešto i desilo, kao na japanskoj Nikkei, koja je oštro pala (preko 500 bodova) od novog dvogodišnjeg maksimuma koji je dostignut 15. januara, do nedeljnog minimuma 17. januara. Međutim, do petka, Nikkei je ponovo testirala taj 2-godišnji maksimum.
Mnoge svetske berze su prošle sedmice dostigle nove godišnje ili višegodišnje maksimume, uključujući japanski Nikkei, hongkongški Hang Seng, indijski CNX Nifty indekse, amsterdamski AEX, ciriški SMI i londonski FTSE (ali ne i nemački DAX, koji nije uspeo da dostigne prošlonedeljni maksimum). Na američkom kontinentu S&P fjučersi koji ubrzo dospevaju dostigli su novi višegodišnji maksimum, ali NASDAQ Composite i Dow Jones Industrial Average nisu.
Zlato, srebro i sirova nafta su takođe imali dobru nedelju, kao i tržište žitarica. Međutim, ovi oporavci robe nisu bili dovoljni da potvrde da se vratilo tržište bika.
Kratkoročna geokosmička kretanja
Zbog toga što prošle nedelje tranzitna Venera nije uticala na veliki preokret na berzama, naša pažnja je sada usmerena na Pun Mesec koji se dešava naredne nedelje 26. januara (subota). To je zapravo u sred više značajnih planetarnih konstelacija u koje je uključen Jupiter. Dana 25. januara, Sunce će formirati harmoničan trigon sa ovim velikim momkom – Jupiterom. Tridesetog januara, najveća planeta našeg solarnog sistema će se okrenuti od retrogradnog u direktno kretanje. Istoga dana, Sunce će formirati kvadrat sa Saturnom, koji svojom simbolikom nervira ovog velikog momka. Jupiterova priroda je da se proširi i da bude veseo, optimista, bez mnogo briga u svetu. Saturn je, međutim, parti-brejker. Zabrinutost i briga – a ne nada – odjednom počinju da rastu.
Ali to nije jedina kosmička protivrečnost (kao da je svetu u ovom trenutku potrebno više protivrečnosti). Od 24. – 30. januara, tranzitni Mars će formirati i moćan kvadrat i trigon sa ključnim planetama u horoskopu Njujorške berze (osnovana 17. maja 1792.). Nije neuobičajeno da DJIA ima najmanje jedan trocifreni pad, otprilike u ovo vreme.
Međutim, 24. – 30. januar je samo početak perioda, u kome se dašava još jedan dugi niz geokosmičkih konstelacija, koji će trajati do 6. marta. To je upravo vreme isteka roka povećanja dužničkog limita, vreme kada će SAD napraviti propust, ukoliko se ne postigne dogovor da se poveća limit. Republikanci u Kongresu su izjavili da će oni zahtevati smanjenje potrošnje. Predsednik Obama je izjavio da neće pregovarati o smanjenju potrošnje (ili bilo čemu) u okviru dužničkog limita. Još jednom smo primorani da gledamo odrasle (vođe?) kako se bore sa umetnošću dostizanja pobedničke rezolucije. Neko će izgubiti – osim američkog naroda – što je samo još jedan primer odvijanja događaja po scenariju kvadrata Urana i Plutona, kada ljudi odlučuju da se ne uzdižu iznad svojih osnovnih nagona. Rezultat je opasnost, pa čak i povreda sebe, kao i drugih. To je samo još jedan oblik terorizma i simbol masovnog uništenja koji se primenjuje u svetu finansija. Suština je da investitori ne mogu da veruju da rešenje, ponovo neće doći do poslednjeg trenutka. Tako, berze mogu da nastave da rastu – sve dok se ne desi propust. Nažalost, napraviti propust je realna mogućnost pod uticajem kvadrata Urana i Plutona.
Razmišljanja o dugoročnim kretanjima planeta
"SAD su jednom ranije, 1979, napravile propust, kada su zakonodavci bili okrivljeni da su omogućili da propadnu pregovori pre podizanja limita duga." – Priprema za nezamislivo: Da li berze mogu da izdrže da Amerika napravi propust? Rojters (Reuters), četvrtak 17. januar 2013.
Razmišljanja o dugoročnim kretanjima planeta u prošlonedeljnom berzanskom izveštaju su započele na sledeći način: “Kvadrat Urana i Plutona još jednom stupa na scenu. Veliki krst Uran-Pluton-Jupiter-Mars, dešava se 21. aprila 2014. na 13 stepeni kardinalnih znakova, i aktiviraće kvadrat Sunca i Saturna u horoskopu SAD, na 13 – 14 stepeni kardinalnih znakova. Uticaj ove konstelacije počinje da se oseća već u 2013, i trajaće cele 2014. Ovaj uticaj može započeti već u februaru 2013, a berze će dostići vrh nekoliko meseci pre i posle aprila 2014. Obzirom da će u središnjem vremenskom okviru kvadrata Urana i Plutona berze dostići vrh, (24. jun 2013. – 17. mart 2015.), posle toga, kada se dostigne vrh, naredno pomeranje cena svetskog kapitala verovatno će biti prilično veliko”.
Aprila 21. 2014, ne dešava se samo T-kvadrat koji će formirati Jupiter, Uran i Pluton. Venera će takođe biti tu krajem avgusta 2013. Čitaoci treba da znaju da je svaki težak aspekt između Jupitera i Plutona, ili Jupitera i Urana simbolika potencijalnog bankrotstva ili napravljenog propusta. Mnogo puta ranije smo u ovom berzanskom izveštaju, kao i u knjizi Prognoze za 2013, razgovarali o ovom uticaju.
Ciklus Jupiter-Pluton traje 13 godina (od konjunkcije do konjunkcije), i započeo je u decembru 2007. Možda se sećate da je to bio početak recesije, uvod u finansijsku krizu 2008. – 2009. Sada će ove dve planete dostići svoju tačku opozicije – polovina njihovog ciklusa – koja će trajati od sredine 2013. do sredine 2014.
U finansijskoj astrologiji (u stvari, u svim granama astrologije), konjunkciju gledamo kao začeće ili početak pokreta. Seme je tada zasađeno. Kada dođe do opozicije, vide se rezultati onoga što je posejano u vreme konjunkcije. Dakle, pitanje je: da li smo oko decembra 2007. posaditi pravo seme? Da li smo onda započeli novi ciklus koji će povoljno procvetati 2013. – 2014? Ili smo tada započeli aktivnosti koje će sada podneti opterećenje te cene? Tačnije, da li smo rešili probleme koji su doveli do krize 2008? Ili smo jednostavno "šutnulu konzervu dole niz put", a sada moramo da podnesemo posledice što nismo rešili probleme tog vremena? Uskoro ćemo saznati. Ali neuspeh lidera da ostvare komunikaciju i pregovaraju jedan sa drugim o ovim kritičnim finansijskim pitanjima nije dobar znak.
Kao što je g. Merimen zaključio na predavanjima na svojoj evropskoj turneji: Budućnost do kraja ove decenije će u potpunosti zavisiti od odluka koje će naši lideri doneti u 2013. U potpunosti će zavisiti od njihove spremnosti na kompromis i da skladno rade zajedno na rešavanju svetskih ekonomskih problema. Ako to urade, postavićemo dobru osnovu za finansijsku sigurnost budućih generacija, a mi ćemo videti da se ovi rezultati materijalizuju do početka naredne decenije. Ako to ne urade, onda će doći do još jednog kraha (možda i dva ove decenije), a oporavak može potrajati i nekoliko decenija. To u potpunosti zavisi od naših lidera i njihovih odluka u 2013. Ako oni to ne učine, onda će narod hteti sam da se izbori za sebe i da sam donese odluke o budućnosti svojih lidera.